KURIS RATO DYDIS GERESNIS, 27.5" AR 29"

 Šiame straipsnyje mes aptarsime šį klausimą. Kokį pasirinkimą, kokio dydžio ratus turėtų rinktis žmogus, atvėręs duris į MTB pasaulį ar tiesiog nusprendęs pakeisti savo seną 26er į kažką modernesnio, atitinkančio išaugusius savininko poreikius ir įgūdžius? Pirmiausia išsiaiškinkime, iš kur atsirado šie ratų dydžiai.

29 colių.

Vadinamųjų „tvetynainerių“ (iš anglų kalbos „twenty nine“) ratų dydis atkeliavo pas mus iš hibridinių dviračių arba krosinių (o jiems – iš plento) dviračių pasaulio. Visi jie vienodo ratlankio skersmens – 700 mm (28“), skiriasi tik ratlankio plotis ir padidintas ratlankio tvirtumas 29er. Na, o 29 colių dydis gaunamas sumontavus platesnę ir aukštesnę dviračio padangą.

27,5 colio.

27,5 colio arba 650B rato dydis į MTB pasaulį atkeliavo iš plento dviračių, pritaikytų vaikams. Jauniems dviratininkams, kuriems buvo per dideli 28 colių ratai, jie pagamino mažesnius, ne 700, o 650 mm skersmens ratlankius. Tada šis standartas perėjo į MTB.

Kokį rato dydį turėčiau pasirinkti – 27,5 ar 29 colių?

Tikslaus atsakymo – kuris geresnis, o kuris blogesnis – čia pateikti negalima. Viskas yra individualu ir priklauso nuo daugelio faktorių, įskaitant važiavimo lygį ir stilių, dviratininko antropometrinius duomenis ir kt. Apžvelgsime pagrindinius atrankos kriterijus.

 

Dviratininko ūgis

Svarbiausias kriterijus, mūsų nuomone, yra dviratininko ūgis. Pastaruoju metu daugelis gamintojų perėjo prie vadinamosios Size Split sistemos, kurioje rato dydis priklauso ir nuo rėmo dydžio – rėmai nuo 14 iki 18 colių turi 27,5 colio ratus, o rėmai nuo 17 iki 23 ir didesni turi 29 colių ratus. Taigi, remiantis šiuo principu, jei jūsų ūgis ne didesnis nei 175 cm, tuomet turėtumėte atkreipti dėmesį į dviratį su 27,5 colio ratais, tačiau taip pat nepamirškite ir 17 rėmų 29er. Na, o jei jūsų ūgis 180 ir daugiau, tuomet tikrai rekomenduojame 29 ratą!

Dviračio manevringumas

29 ratai yra mažiau manevringi nei 27,5 colio ratai. Jei prieš pirkdami 29er važiavote 26 ratais, tuomet turėsite priprasti prie jums neįprasto didelių ratų elgesio. Tam, kad kompensuotų šį efektą, kai kurie dviračių gamintojai ant nainerių vairą uždeda ilgesnį nei dviračiams su 27,5 ratais – tai akivaizdu, nes didesniam ratui, turinčiam didelį giroskopinį efektą, sukti reikia daugiau svirties. 27,5 colio ratai neturi šio trūkumo ir yra artimi senajam 26 colių standartui pagal našumą.

Rato atakos kampas.

Tai kampas, susidarantis ratui atsitrenkus į kliūtį. Kampo skirtumas matomas žemiau esančiame paveikslėlyje.

29 ratai čia turi mažesnį kampą, atitinkamai ratas nepraras greičio, pravažiuodamas kliūtį ir pats pravažiavimas bus patogesnis dviratininkui. 27,5 ratais dviratis pravažiuos lėčiau, jei atakos kampas pasirodys labai didelis. Tas pats pasakytina apie duobes – ten, kur 29er pravažiuos patogiai ir nesulėtindamas greičio, 27,5 ratai gali kritiškai prarasti sukibimą arba ir visiškai sustoti!

Pagreitis ir riedėjimas.

27,5 ratai įsibėgėja greičiau nei 29, tai faktas. Jei jums reikia staigiai atitrūkti starte – tuomet 27,5 jums tai padės, tačiau devynetas turės įsibėgėti šiek tiek daugiau laiko. Tačiau pasiekus tam tikrą greitį 29er ratai vis tiek riedės ilgiau ir tai ypač pastebima važiuojant dideliais atstumais.

Dviračio rato sąlyčio su paviršiumi sritis.

Pravažiuojant sudėtingas trasas ir maršrutus, daug ką reiškia padangos sukibimas su paviršiumi. Ir jei atsižvelgtume tik į rato skersmenį, gautume tokį vaizdą.

Kaip matote paveikslėlyje, 29er ratų kontaktų plotas yra didesnis, stabilumas ir sukibimas yra geresni nei 26 ir 27,5. Tai labai svarbu važiuojant nelygiu reljefu, miško takeliais, knibždančiais šaknų ir akmenukų – tokiomis sąlygomis mažesnė tikimybė, kad padanga nuslys nuo nelygaus paviršiaus, taip pat padidėja dviračio stabilumas.

Tikimės, kad šis straipsnis padės išsiaiškinti, kuris dviratis jums tinkamiausias. Kiekvienas rato dydis turi savų privalumų, negalima sakyti, kad vienas geresnis už kitą. Skirtingiems poreikiams reikalingi skirtingi ratų skersmenys. Mūsų dviraciai-pigiau.lt parduotuvėje visada galite gauti kvalifikuotą pagalbą renkantis 27,5" arba 29" dydį.