Dviračio parinkimas pagal ūgį (parenkamas dviračio rėmo dydis). 

Užsisakant dviratį internetu, ar perkant parduotuvėje reikia apsispręsti dėl jo dydžio. 


Pradėkime nuo dviračių suaugusiems 
Dviračio dydis yra jo rėmo dydis. Jis parenkamas pagal aukštį. Kartais yra būdų, kurie atsižvelgia į kitus būsimojo dviratininko fizinius rodiklius, tačiau patariame sutelkti dėmesį į ūgį, dviračio tipą ir rato skersmenį. 
Dviračio dydis matuojamas nuo viršutinio sėdynės vamzdžio krašto iki apatinio laikiklio (centrinės ašies) – kaip parodyta paveikslėlyje žemiau.

1. Išmatuokite savo ūgį. 


2. Nuspręskite dėl dviračio tipo : kalnų (pilnai amortizuotas arba hardtail), miesto (kreiseris), plento, gravel, ciklokroso, sulankstomo, hibridinio,. Norėdami tai padaryti, turite suprasti, kam jums reikia dviračio ir kur dažniausiai juo važinėsite.
Renkantis kalnų dviratį be galinės pakabos (hardtail), rekomenduojame naudoti šią lentelę:

Ūgis cm       Rekomenduojami rėmo dydžiai
145-158    13”/14”    XS    33-36 см
155-172    15”/16”    S    34-40 см
168-182    17”/18”    M    43-47 см
178-190    19”/20”    L    48-52 см
185-200    21”/22”    XL    55-58 см
200-210    23”/24”    XXL    59-62 см

Renkantis dviratį su galiniu amortizatoriumi (dviguba pakaba), geometrija gali skirtis priklausomai nuo rėmo paskirties. Tokiu atveju geriau patikslinti informaciją gamintojo svetainėje. 


Miesto dviračiai  ir  kreiseriai  dažnai neturi jokių ūgio apribojimų ir yra skirti dviratininkams, kurių vidutinis ūgis 155-180 cm (moterų) arba 165-190 cm (vyrų). Čia verta suprasti, kad kai ūgis yra arti diapazono ribos galima rinktis didesnį arba mažesnį rėmą. Mažesnis rėmas bus lengviau valdomas, tinkamas aktyvesniam važiavimui, didesnis – mažiau manevringas, tiks ramiam pasivažinėjimui ar ilgesnėms kelionėms


Hibridiniai, plento dviračiai, ciklokroso dviračiai, gravel dviračiai, plento dviračiai ir treko dviračiai turi skirtingą geometriją, todėl jų dydžių lentelė skiriasi nuo kalnų dviračių dydžių. 


Ūgis cm      Rekomenduojami rėmo dydžiai
145-158    ХXS    47-50
157-163    ХS    49-51
163-170    S    51-54
170-178    М    55-57
178-183    M/L    57-59
183-190    L    58-60
190-200    XL    61-64

Sulankstomi miesto dviračiai retai turi aukščio gradacijas, tačiau dažniausiai turi platų sėdynės ir vairo reguliavimą.

 

3. Atkreipkite dėmesį į rato dydį.  Svarbu atsižvelgti į tai, kad kalnų dviračio su 26 colių ratais rėmo dydis nebus vienodas, įskaitant  fatbike , kalnų dviračius su  27,5 colių ratais  ir dviratį  su 29 colių ratais. Didėjant rato dydžiui esant to paties rėmo dydžiui, rekomenduojamas aukštis didėja. Tai yra, jei norite nusipirkti „hardtail“ su 29 colių ratais, tuomet turite pasiimti bent coliu mažesnį rėmą nei dviračio su 26 colių ratais.

 

4. Papildomi parametrai, turintys įtakos patogiam ir efektyviam važiavimui.

Kaip patikrinti, ar pasirinkote tinkamą dviračio dydį: kai jau stovite virš rėmo, apatinę nugaros dalį prispaudę prie balno, atstumas nuo tarpkojo iki viršutinio rėmo vamzdžio turi būti 5–7 cm, jei naudojate MTB, ir 2-4cm plento dviračiams.

Renkantis dviratį svarbus balno aukštis, iškelto nuo sėdynės vamzdžio. Net pora centimetrų balno aukščio skirtumo gali paveikti mynimo jėgą iki 50%.


5. Problemos renkantis netinkamą dydį ir jų sprendimo galimybės. Yra dviračio elementai, į kuriuos taip pat reikia atkreipti dėmesį renkantis dydį: vairo iškyša, vairas, sėdynės atrama ir balno padėtis jame.

Jei jau nusipirkote per didelį dviratį, sėdėseną galima šiek tiek pagerinti pakeitus vairo iškyšą į trumpesnę arba pastumiant balną bėgeliuose į padėtį arčiau vairo.

Pasirinkus per mažą dydį, problemą galima ištaisyti pakeitus vairo iškyšą į ilgesnę su plačia vairu arba pakeitus sėdynės atramą ilgesne su lenkimu atgal.
 


Vaikiški dviračiai


Skirtingai nuo suaugusiųjų dviračių, kurių dydis yra lygus rėmo dydžiui, vaikiškų dviračių dydis nustatomas pagal rato dydį. Vaikiškų dviračių, kaip ir suaugusiųjų, dydį lemia dviratininko ūgis, o ne amžius! To paties amžiaus vaikų ūgis gali labai skirtis. Tuo pačiu kategoriškai nerekomenduojame pirkti dviračio augimui: juo važiuoti pavojinga, nepatogu ir galima susižaloti. Modeliuose su dideliais ratais dar neužaugusiam vaikui sunku apvažiuoti kliūtis ir staigiai stabdyti iškilus pavojui.
Atlikite paprastą testą: jei sėdėdamas ant dviračio vaikas kojomis pasiekia žemę, o važiuodamas kelių nekelia labai aukštai, tuomet modelis jam tinka.


Vaiko amžius (metai)    Aukštis (cm)    Rato skersmuo (coliais)
1-3                               Iki 95                iki 12"
2-4                                85-105                12"
2-5                                95-110                14"
4-6                              100-115                16"
5-8                              100-120               18"
6-9                              115-135               20"
8-11                            130-155               24"
Nuo 10                      Nuo 140                26"


Amžius nuo 18 mėn / balansiniai dviračiai 
 
Balansiniai dviračiai skirti vaikams nuo 18 mėnesių amžiaus. Jie lavina pusiausvyros jausmą ir smulkiąją motoriką, neturi pedalų ir judesys atliekamas vaiko kojomis, atsistumiant nuo žemės. Ant tokių dviračių lengviausia išmokti balansuoti, o patys savaime jie yra lengviausi iš vaikiškų dviračių. Yra balansiniai dviračiai, kurių ratų skersmuo nuo 10 iki 20 colių. Ratai gali būti plastikiniai su EVA padangomis arba pripučiama guma. Pirmieji yra daug lengvesni, tačiau gerai sukimba tik su kietu paviršiumi. Jei vaikas važiuos už miesto ribų, geriau rinkitės balansinį dviratuką su pripučiamais ratais.


Amžius 2-4 metai / rato dydis 12"
 
Dviratis su 12 colių ratais dažniausiai yra pirmasis dviratis su pedalais vaikui. Jis skirtas 85–105 cm ūgiui. Kadangi tai dažnai yra pirmasis dviratis mažyliui, geriausia rinktis supaprastintą dizainą be komponentų, galinčių apsunkinti važiavimą, pvz., kelios pavaros, galinis rankinis stabdys, arba priekinis amortizatorius.
Patogumo jausmas yra labai svarbus pačiam pirmam dviračiui, todėl įsitikinkite, kad dydis yra tinkamas ir vaikas yra patenkintas dviračio išvaizda. Rėmas paprastai gali būti pagamintas iš plieno arba aliuminio. Aliuminis yra lengvesnis, nerūdijantis, bet ir žymiai brangesnis.
Dažnai toks dviratis komplektuojamas su šoniniais balansavimo ratais. Kartais ant vairo yra stabdys su rankena, tačiau tokio amžiaus vaikams dažniausiai neužtenka pirštų jėgos stabdyti.


Amžius 2-5 metai / rato dydis 14"
 
Dviračiai su 14 colių ratais mažai kuo skiriasi nuo dviračių su 12 colių ratais. Tokio dydžio dviratis tiks 95-110 cm ūgiui Dideli ratai užtikrina geresnį stabilumą, sklandesnį važiavimą ir padidintą greitį. Ne visi prekiniai ženklai gamina 14 colių skersmens dviračius, todėl tokių dviračių padangų ir atsarginių kamerų pasirinkimas yra daug siauresnis.


Amžius 4-6 metai / rato dydis 16"
 
Šis dviratis gali būti kitas žingsnis po dviračio, kurio rato skersmuo 12 ar 14 colių, arba iškart po balansinio dviračio. 16 colių skersmens ratai tinka 100-115 cm ūgiui arba nuo 4 iki 6 metų amžiaus.
Tokio dviračio rėmas gali būti pagamintas iš plieno arba aliuminio. Aliuminis yra lengvesnis ir mažiau linkęs rūdyti, bet brangesnis. Daugelis tokio dydžio dviračių paprastumo sumetimais turi tik galinį kojinį stabdį. Kartais komplektuojamas su priekiniu stabdžiu. Kai kurie dviračiai turi abu stabdžius su rankenomis ant vairo. Tokio amžiaus vaikai turi pakankamai jėgų naudoti tokius stabdžius, tačiau prieš perkant rekomenduojame įsitikinti, kad stabdžių svirtis yra specialiai skirta mažoms rankytėms.


Amžius 4–6 metai / rato dydis 18 colių
 
Kaip 14 colių dviratis yra alternatyva 12 colių, dviratis su 18 colių ratais yra alternatyva 16 colių. Dviratis su 18" ratais tinka nuo 100 iki 120 cm ūgio ir nuo 4 iki 6 metų amžiaus.


Amžius 6–9 metai / rato dydis 20"
 
20 colių yra populiariausias vaikiško dviračio dydis rinkoje. Taip pat šiame etape vaikai dažniausiai pradeda jausti dviratį ir pajusti laisvę juo važiuoti. Šis dviratis tinka 115-135 cm ūgiui arba nuo 6 iki 9 metų amžiaus.
Vaikiški kalnų dviračiai gali naudoti tokias pačias technologijas kaip ir suaugusiųjų sportiniai dviračiai: galinis amortizatorius, daug pavarų, diskiniai stabdžiai. Tačiau galinis amortizatorius arba prideda dviračiui nemažą svorį ir sumažina jo patvarumą, arba toks dviratis kainuos žymiai brangiau, tokiame amžiuje vaikai lengvi, todėl dėl mažo svorio klausimas ar jis iš viso veiks. Priekinis amortizatorius suteikia amortizaciją ir patogesnį valdymą duobėtame kelyje. Miesto dviračiai su 20 colių ratais dažniausiai turi siauresnius ratus su lygiu protektoriumi. Patogūs modeliai komplektuojami su pilno dydžio standžiais sparnais, plačiu balnu ir kojele. Sportiniai dviračiai turi mtb tipo vairą ir didelį pavarų skaičių.
Vaikiški BMX dviračiai yra populiarus pasirinkimas, nes jie pasižymi dideliu patvarumu ir dažnai paprastu, bet spalvingu dizainu. Jei paaugliui patinka BMX kaip sportas, jis pirmuoju dviračiu galės važinėtis gana ilgai, nes suaugusiųjų dviračiai yra vienodo rato diametro ir panašios geometrijos.


Amžius 8–11 metų / rato dydis 24"
 
24" dviračiai yra paskutinis žingsnis iki suaugusiųjų dydžio dviračio ir tinka 130-155 cm ūgio vaikams, dažniausiai nuo 8 iki 11 metų. Tai sumažinta suaugusių kalnų ar miesto dviračio versija.
Kaip ir 20 colių dviračiams, kalnų, BMX ir plento modeliams būdingos išskirtinės savybės. 24 colių kalnų dviračiai turi daugiau pavarų ir didesnę amortizatoriaus eigą nei 20 colių kalnų dviračiai. Taip pat kalnų dviračiai su 24 colių ratais dažniau gali būti komplektuojami su diskiniais, arba v-brake tipo stabdžiais.
24 colių miesto dviračiai turi didesnį pavarų diapazoną nuo 21 iki 24 greičių, turi lengvus rėmus, kurie padės jūsų vaikui tobulėti.


Amžius 11+ / rato dydis 26"
 
26 colių dviračiai žemais rėmais yra skirti paaugliams. 
Anksčiau tokio skersmens ratai buvo dedami tik ant suaugusiems skirtų dviračių. Tačiau ratams padidėjus iki 27,5–29 colių, tapo aišku, kad paaugliai gali važinėtis dviračiais su 26 colių ratais, bet nedideliu rėmu.